ز هر چه رنگ تقدس پذيرد آزادم . در نقد . . . اللهي ها

اول بار واژه سبز اللهي را از هادي خان خرسندي شنيدم و کارتون چشم بند سبز را از نيک آهنگ کوثر ديدم . و جالب آنکه اولي در اولين ماههاي خيزش آزاديخواهانه سبز بود و دومي حتي به پيش از انتخابات 22 خرداد باز ميگردد .

رشد طولي جنبش سبز در يک ساله اخير ، رشدي عرضي را هم به همراه آورد و مجالي داد بر بحث و نقد و به چالش کشيدن آنچه نميخواهيم و حتي! آنچه ميخواهيم و اين بدعتي مبارک است که بتوانيم پاي يک ميز بنشينيم و بحث کنيم و آخر کار به دعوا و قهر و مرافعه نيانجامد. جاي اميد بسيار دارد که اين بار در دامي ديگر نيفتيم و بر چاهي عميقتر از چاله خودمان گير نکنيم .

واژه فلان اللهي از آنجا به لغتي ترميک در ادبيات سياسي مان تبديل شده است که اول بار ، پديده اي بوجود آمد زير اسم  خاص  حزب الله . و حزب الله چنان که از اسمش پيداست ، حزبي است که مرامنامه و اساسنامه آن را ، خود شخص الله به واسطه نيروهاي اجراييش تدوين مينمايد . يعني ستاد ، الله است و مابقي هر که هست جزء صف به حساب ميايد . چهار چوب و تعينات کاملا مشخص است . قابل تعديل و تغيير از جانب اعضا نيست چرا که واسطه الله با اعضا از يک توان متافيزيکي برخوردار است و اين توان انحصارا در دست اوست . شوخي هم البته ندارد . اين حزب ، بيشتر به عده کشي الله نزديک است تا حزبي که از يک فرايند دموکرات پيروي کرده و از پايين به بالا شکل بگيرد .

حزب الله را ميتوان به دسته يک جاهل محل نسبت داد . مثلا تقي تيزي کش ، براي خود يک گروه ميسازد . همه اعضاي اين گروه ، نوچه هاي آتقي هستند . انتخاباتي در کار نيست براي تعيين جاهل . دوره اي نيست . دائم است . يا دسته تقي تيزي کش بر محوريت آتقي وجود دارد و يا اصلا چنين دسته اي نخواهد بود با غلاف کردن آن بزرگوار . در اين چنين عده کشي هايي ، همه اعضا به عنوان ابزار و پيشمرگ شناخته ميشوند . حق اظهار نظر ندارند و بدون رخصت آتقي ، آب هم نبايد بخورند . خيلي هم که مشکل داشتند و با اخلاقيات او سازگار نبودند ، هري ، زت زياد ، راه باز و جده دراز .

و اين بخش خوب قضيه است . در حزب الله گاهي فرايند خروج درد بيشتري هم در ناحيه گردن خواهد داشت . مرتد و محارب را براي چنين روزهايي آفريده اند .

و اما در دنياي دموکرات ، حزب معنايي ديگر دارد . يک تشکل سياسي و يا اجتماعي و يا صنفي ، از پايين به سمت بالا ميجوشد . اعضا هر کدام به قدر وجود و حضورشان ، امکان ابراز اندام دارند . ميتوانند در مجمع عمومي حرف بزنند و راهکار بدهند و حتي کليت سيستم را زير سوال ببرند . دبير و يا دبيرکل ، به انتخاب تک تک افراد است و از نوع انسان . بنابراين قابل نقد و دسترسي و پوست انداختن و جايز الخطا بودن .

حزب ميتواند در طول حياتش ، چرخش هايي داشته باشد و اساسنامه و حتي مرامنامه آن به توسط خواست اعضا ، تغيير يابد . حزب ، ميتواند بي آنکه نظر خود را به اعضا تحميل کند ، اختلاف نظر افراد را تحمل نمايد و از دل همين اختلاف پتانسيل ، جريان بيافريند .

و اما در نهايت به جنبش سبز بپردازيم که از يک » نه » بزرگ و » نخواستن » نطفه بست و بايد به سمتي برود که بداند به چه چيز ميتواند » آري » بگويد و اساسا بداند که چه » ميخواهد » . جنبش سبز ، که به درستي آنرا به موج سبز هم تعبير ميکنند ، متشکل از قطرات بيشماري است که حول يک نخواستن شروع شده و شايد تنها عامل اشتراکش بين اعضا و هواداران ، همان نفس نخواستن باشد . امروز اما دو راه پيش رو است . يکي آنکه مانند حزب الله ، همه راه را به دست خود الله فرضي و واسطه هاي او بدهيم و ديگر آنکه ، هر کداممان ، بدون ترس از تفرقه و بدون تعصب و تنها حول همان » نخواستن مشترک » با حضور فعالمان ، شروع به تدوين » خواسته ها » کنيم .

قدر آنان را که هشدار به موقع ميدهند بر نفس » عده کشي سياسي » و يا » حزب و تشکل سياسي » را هم بدانيم . ضرر ندارد .

One Comment to “ز هر چه رنگ تقدس پذيرد آزادم . در نقد . . . اللهي ها”

  1. ننگ بر هادی خرسندی که سی ساله رفته توی انگلیس داره برای …ساک میزنه ‎، اونوقت از مجاهدین که می خواستن و میخواهند اسلام را با زور اسلحه شاف ایرانیان بکنند طرفداری میکند . واقعا ننگ بر اسلام که یک دین شیطانی کثیف تروریستی است باد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: